Asystent Google Now rozumie i odpowiada w języku polskim

W zeszłym tygodniu internetowy gigant Google zrobił Polakom miłą niespodziankę, wprowadzając polską wersję tzw. Asystenta Google Now, który wspomaga odnajdywanie odpowiedzi na wiele pytań, które codziennie zadajemy wyszukiwarce. Usługa działająca w języku angielskim od 2012 roku wreszcie dostępna jest w naszym ojczystym języku.

Jak to działa?

Zadając pytanie, użytkownicy mogą liczyć na konkretną odpowiedź ze strony wyszukiwarki, która wyświetla się powyżej wyników wyszukiwania; bez konieczności wchodzenia na poszczególne witryny internetowe. Asystent stanowi więc wygodne i funkcjonalne rozszerzenie standardowego wyszukiwania, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie i chcemy szybko odnaleźć bardzo konkretną informację.

Z Asystenta można korzystać na komputerze stacjonarnym oraz urządzeniach mobilnych. Można też użyć funkcji mikrofonu i zadać wyszukiwarce pytanie głosowe i uzyskać odpowiedź w takiej samej formie (odpowie nam miły kobiecy głos).

O co można pytać Asystenta Google?

Warto samodzielnie przetestować możliwości Asystenta i osobiście przekonać się, na które pytania uzyskamy szybką odpowiedź; mogą to być pytania o kursy walut, pogodę, geografię, daty urodzenia znanych osobistości, ale już daty ważnych wydarzeń historycznych nie.

Oto przykładowe zapytania wraz z odpowiedziami:

Data urodzin Marilyn Monroe

Data urodzin Marilyn Monroe

 

 Mila ile to km?

Mila ile to km?

 

 Głębokość Bałtyku

Głębokość Bałtyku

Wydaje się, że natychmiastowe odpowiedzi Asystenta najbardziej docenią użytkownicy urządzeń mobilnych, którzy często szukają ważnych informacji w niesprzyjających okolicznościach. Natychmiastowa odpowiedź wyszukiwarki z pewnością im się spodoba.