Ciekawe narzędzia SEO: MozCast – prognoza pogody Google

Algorytm Google zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Duże aktualizacje są nagłośnione w prasie i nie ma takiej osoby, która interesując się tą branżą nie słyszała o Pandzie i Pingwinie. Mniejsze zmiany przechodzą jednak bez echa i łatwo je przeoczyć.

Chciałbym Wam dziś zaprezentować narzędzie, które pomaga śledzić działania Google każdego dnia. Jest to pomysłowe dzieło firmy SEOmozMozCast (mozcast.com). Zmiany w algorytmie są przez nich codziennie przedstawiane w formie prognozy pogody. Słońce i niska temperatura oznacza spokojny dzień, natomiast wysoka temperatura i burza to symbol dużych wahań w wynikach wyszukiwania. Z poniższej prognozy można odczytać, że ostatnie dni są w miarę spokojne, ale 13 grudnia Google ewidentnie namieszało w wynikach.

Mozcast - prognoza pogody algorytmu Google

Wykres za okres 18.11 – 17.12

Jak to właściwie działa?

Upraszczając cały mechanizm – co 24 godziny SEOmoz sprawdza specjalnie wybrane 1000 słów kluczowych. Porównywane są wyniki aktualnego dnia z dniem poprzednim i w ten sposób uzyskiwany jest stopień wahań w wynikach wyszukiwania, który następnie przedstawia się jako pogodę.

Podczas korzystania z MozCast należy pamiętać o jednej rzeczy – SEOmoz to firma z USA i tam też sprawdzane są wyniki. Zmiany w algorytmie, które występują u nich, niekoniecznie w tym samym czasie pojawią się w Polsce. Trzeba mieć to na uwadze, ale i tak warto chociaż co jakiś czas zerknąć na tą specyficzną prognozę pogody i wspomóc się nią w prowadzeniu własnych analiz.

Na koniec pozostaje mi życzyć wam i sobie korzystnej pogody (zarówno tej Googlowskiej, jak i prawdziwej).