Facebook Graph Search – nowa wyszukiwarka

Jakiś czas temu zaczęły pojawiać się pogłoski o całkowicie nowej wyszukiwarce tworzonej przez Facebooka. Jeszcze w poniedziałek nie były znane żadne konkretne informacje, aż w końcu pojawiło się oficjalne ogłoszenie. Facebook wprowadza nowy rodzaj wyszukiwania – Graph Search (w polskiej wersji językowej przedstawiany jako wyszukiwanie w socjogramie Facebooka).

W tym momencie wyszukiwanie działa w wersji beta i jest dostępne jedynie dla wybranych. Można też wpisać się na listę osób chcących jak najszybciej wypróbować nową funkcjonalność.

Facebook Graph Search - przycisk wypróbuj wyszukiwanie w socjogramie Facebooka

Graph Search jest dopiero w fazie rozwoju i aktualnie skupia się na czterech zagadnieniach:
osobach: zapytania w stylu „osoby, które lubią piłkę nożną i mieszkają w pobliżu”, „znajomi, którzy byli w Australii”
zdjęciach: „zdjęcia mojej rodziny”, „zdjęcia moich znajomych zrobione w Chorzowie”
miejscach: „restauracje w Katowicach”, „miasta odwiedzone przez moją rodzinę”
zainteresowaniach: „filmy lubiane przez osoby, które lubią takie filmy jak ja”, „meksykańskie restauracje, które lubią moi znajomi”

Facebook Graph Search - zapytanie o restauracje w Londynie

Wynik przykładowego zapytania o „Restauracje w Londynie, które odwiedzili znajomi”

Graph Search skupia się na społeczności, wynikach związanych ze znajomymi, z osobami o podobnych zainteresowaniach itp. Nie wiadomo jednak, w jakim kierunku będzie zmierzał rozwój Facebookowej wyszukiwarki. Czy będzie stanowić konkurencję dla Google? Ciekawa informacja jest podana na jednej ze stron Facebooka. Rozważana jest tam możliwość wyświetlania wyników z wyszukiwarki Bing.

As has been the case for some time, we may also make search suggestions in the search bar that then can trigger web searches. Web searches will display Bing results and Bing ads, similar to results on Bing.com.

Może minąć jeszcze sporo czasu zanim Graph Search rozwinie się i zacznie działać we wszystkich krajach, ale już teraz zapowiada się bardzo ciekawie. Być może wyszukiwarka Facebooka podejmie walkę z panującym na tym polu Google. Pozostaje nam mieć oczy szeroko otwarte i śledzić ruchy każdego z nich.