Zwiedzaj światowe muzea z Google!

Nigdy nie byłeś w National Gallery w Londynie, ani w innym muzeum ze zbiorami najważniejszych dzieł w historii malarstwa? Teraz to nie problem. Google ułatwi Ci przyjrzenie się z bliska obrazom wielkich mistrzów i to bez wychodzenia z domu.

Zgodnie z przewidywaniami na rok 2011, Google nie kazało nam długo czekać na swój nowy projekt. Tym razem jest to gratka dla miłośników sztuki. Art Project to nowe narzędzie Google, które pozwala na bardzo bliskie, mimo że wirtualne, obcowanie z ponad 1000 obrazów z różnych okresów historii sztuki.

Google wykorzystuje w tym projekcie nowoczesną technologię Street View, by uczynić sztukę bardziej dostępną dla wszystkich użytkowników internetu.

Prace ponad 400 artystów można oglądać w niespotykanym dotąd przybliżeniu, z uwzględnieniem ogromnej ilości detali. Każde z 17 muzeów, które wzięły udział w przedsięwzięciu, zezwoliło na sfotografowanie jednego obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości, umożliwiającej dostrzeżenie pociągnięć pędzla malarza.

Google Art Projekt zapewnia wirtualną wyprawę po wnętrzach 17 muzeów, w trakcie której można nie tylko z bliska obejrzeć najbardziej znane obrazy, ale również zapoznać się z rzeczywistym wyglądem galerii, kierunkiem zwiedzania, układem prac malarskich itd. Panoramiczne zdjęcia z wnętrz galerii i muzeów zostały połączone w jedną całość, dając możliwość płynnego poruszania się po niespełna 400 salach. Ta wirtualna wędrówka bardzo przypomina prawdziwe zwiedzanie muzeów, tyle że odbywa się w wygodnym fotelu, bez wychodzenia z domu.

Korzystając z dodatkowych funkcji można uzyskać informacje na temat konkretnego dzieła, przybliżyć jego dowolny fragment, wyszukać inne obrazy danego malarza, lub stworzyć własną kolekcję dzieł sztuki (Google nie byłoby sobą, gdyby nie dało możliwości personalizacji). W tej spersonalizowanej kolekcji użytkownik może dodawać własne komentarze do dzieł artystów, a także udostępniać swój zbiór znajomym.

W projekcie wzięły udział między innymi National Gallery w Londynie, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo Reina Sofía w Madrycie, Galleria degli Uffizi we Florencji, Ermitaż w Sankt Petersburgu i wiele innych.